Keywords

 • turk chat
 • turk sohbet
 • Turk chat
 • 13 sayısı niye uğursuzdur ile ilgili yararlı bilgiler


  13 sayısı niye uğursuzdur ile ilgili yararlı bilgiler

  13 sayısının uğursuz olduğuna ilişkili olarak inanç yeryüzünde o civarı yaygındır ki, hayatı pekçok istikamette kritik olarak etkilemektedir. Bir Takım ülkelerde hanelerin kapılarına 13 numarası verilmez, uçaklarda 13. yer sırası yoktur, apartmanlarda, otellerde 13. kat ya 12A`dır ya da 14`tür. 13 numaralı oda yoktur. Olsa dahi vatandaşlar o odada kalmak istemezler. Üstelik ayın 13`ünde işe gelmeme, uçak ve tren rezervasyonlarının iptali, alışverişin azalması ve gibi davranışların ABD`ye gün içerisinde milyonlarca dolara eşya meydana geldiği söylenmektedir. Bu inanç bir fobi başka bir deyişle bir tür korku rahatsızlığı olarak onay edilmiş olup adı `triskaidekaphobia`dır.
  Genel olarak bu inancın, Hz. İsa`nın tanınmış nihai yemeğindeki havarilerin sayısından kaynaklandığı sanılsa da, kökü çok ek olarak eskilere mitolojik tanrıların yaşadığına inanılan çağlara, İskandinavya topraklarına civarı gider.
  O vakitlerde ışık ve zerafet tanrısı Balder bir ziyafet verir. Balder Vikking`lerin tanınmış tanrısı Odin ile Frigga`nın erkek çocukları olup, ay kraliçesi Nanna`nın da eşidir. Bu ziyafete 12 birey çağrılı iken, yalanların ve hilelerin tanrısı Loki, çağrılı meydana gelmediği takdirde, zorlukla 13. birey olarak teşrif etmek arzu eder. Fakat ek olarak çıkan kavgada, Loki öbür tanrılar aracılığıyla da çok sevilen Balder`i öldürür.
  Bu mitolojik hikaye ve inanış İskandinavya`dan Avrupa`nın güneyine civarı otlar. Hıristiyan inanç adamları bu milletçe masalını kullanırlar ve Hz. İsa`nın nihai yemeğine uygularlar. Hıristiyan versiyonunda Balder`in yerini Hz. İsa, Loki`nin yerini de hain Judas alır. Bu yemekten ardından 24 saat içerisinde de Hz. İsa çarmıha gerilerek öldürülür. Bu sebeple Hıristiyanlarda akşam yemeğinde 13 birey bir araya gelirse bunlardan birinin başına bir yıkım geleceğine inanılır.

  13 sayısı niye uğursuzdur ile ilgili yararlı bilgiler Benzer Yazılar

  KIZ KARDEŞLİK LÜGATİNDE ‘GÜZEL’ İLE ‘UCUBE’ EŞANLAMLI MI Bir online tatil sitesi açıklamış; bayanlar erkeklere yönelik
  En adam makarna Bodrum’da, kocasıyla birlikte mütevazı bir balık restoranı işleten ‘Remziye Ana’, etrafın ‘modernleştirme’
  Yerel tohum amaçlı maraton koşuyor Ve Mehmet Gürmen, domatesler amaçlı koşuyor! “Dört köşeli domates” başlıklı bir e-posta yollamış.
  METROBÜSTE ŞÖHRET AVI Sadece Marmaray değil, Kadir Topbaş imzalı devasa duyurular ve dünya pratiğimiz gösterdi ki bu yıl metrobüsün de parlak
  NE TATLI BİR SERGİ BU Kadıköy’deki Saint Joseph Lisesi’nde çok tatlı bir sergi var: ‘Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Çikolatanın

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  13 sayısı niye uğursuzdur ile ilgili yararlı bilgiler Etiketler