Keywords

 • turk chat
 • turk sohbet
 • Turk chat
 • Bankacılıkta noksan meydana gelen ne

  Bankacılıkta noksan meydana gelen ne

  Mevduatlar ulusal gelirin fakat yüzde 54 düzeyinde. Bu yönden Ülkemiz, 25 AB ülkesi aralarında Romanya, Litvanya ve Polonya’nın sonrasında sondan dördüncü geliyor. Komünizmden çıkalı fakat 20 seneyi bulan Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Letonya, Slovakya, Slovenya ise Ülkemiz’nin üzerinde.
  Mevduatın krediye dönüşme oranı AB’de yüzde 115, Ülkemiz’de yüzde 81. Bu oranının düşük kalmasında Ülkemiz’de bankaların hükümet iç borçlanma senetleri portföyünün dik olması etkili.
  YOĞUNLAŞMA AZ: Evvelki zaman hizmetler dahil olmak üzere olmak üzere reel pazarın yoğunlaşma oranlarını ele almıştık. 448 sektör arasında 120 sektörde bir sürü dik yoğunlaşma belirlenmişti. Başka Bir Deyişle önce 4 kocaman firmanın toplamında sektör içerisinde bulunan hissesinin yüzde 65 ve üzerine çıktığı sektör sayısı bu. Tekelleşme olarak da adlandırılan bir sürü dik yoğunlaşma oranı reel kesimde yüzde 26.8 ile dik bir düzey.

  Reel pazarın bu vaziyetine karşın bankacılık kesimindeki yoğunlaşma ek olarak az. En azından Orta Bankası’nın Finansal İstikrar Raporu’nda bulunan bilgiler gösteriyor ki, önce 5 kocaman bankanın sektör payı yüzde 60. Bu sayıyı dörde indirdiğimizde hisse yüzde 50’ye gerileyecek. Bu da bir yoğunlaşma demek ama tekelleşme boyutunda ya da reel sektör civarı değil.
  Tablodan da izlenebileceği benzeri, 27 AB azasi ülkenin önce 5 banka payı ortalaması yüzde 44. 25 ülke arasında Ülkemiz 13’üncü sırada. Yoğunlaşmanın en dik meydana geldiği ülkeler ise yüzde 95 ile Estonya, yüzde 87 ile Hollanda ve yüzde 83 ile Finlandiya.

  Bankacılıkta noksan meydana gelen ne Benzer Yazılar

  Allah’ın bize kocaman nimeti: İmam Buhari Müslümanlar amaçlı Kuran-ı Kerim’den ardından en muteber kitap, İmam Buhari’nin kitabıdır.
  Dua ile iştirak eden bereket Ümmü Ma’bed, zeki ve kuvvetli bir köylü kadınıydı. Kuraklık ve kıtlık senelerinde Kubeyd mevkiindeki çadırının
  HER SOLUK, DEĞER BİÇİLEMEYEN BİR NİMETTİR İmam Gazali Hazretleri’nin nasihatlerinden; “Bir mümin, erken namazını kıldıktan ardından
  Bize neler oluyor Gazeteleri okuyor musunuz? Haberleri izliyor musunuz? Twitter’ı takip etmekte musunuz? İnternetten yazışmalara bakıyor musunuz?Bütün
  Neo-Mevlanacılar Ekranlarda, eğilip bükülüp Hz. Mevlana’nın aşkından söz eden nevzuhur kişiler; birer ‘aşk perisi’ benzeri

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Bankacılıkta noksan meydana gelen ne Etiketler