Keywords

 • turk chat
 • turk sohbet
 • Turk chat
 • BAŞKAN MI YASAMA MI GÜÇLÜ

  BAŞKAN MI YASAMA MI GÜÇLÜ

  Buzaman, şuanki sistemden Başbakanlık’ı kaldıran Anayasa önerisinin yasama üzerindeki etkilerini ve çıkaracağı sıkıntıları tartışacağım.
  Teklife göre Cumhurbaşkanımız, başkan yardımcılarını ve bakanları yalnızca bizzat imzasıyla atayacak ve bizzat kararıyla görevden alacak. Cumhurbaşkanımız Yardımcılarının ve bakanların Parlamento aracılığıyla onaylanmaması, vazife boyunca rastgele bir denetim ve hesap verme sürecine elbet olmaması, yürütmeyi görevli ama sorumsuz duruma getiriyor.
  Var meydana iştirak eden uygulamada, merkezde bürokratın üstlenmediği sorumluluğu, yereli alim ve halkla surat yüze iştirak eden bakanlar alıyordu. Yepyeni uygulamada, tayin ve azil durumundan rastgele bir evrensel müdürden ek olarak temel bir işleme elbet meydana iştirak eden bakanların rastgele bir bürokrattan farkı kalmıyor.

  “Bundan ek olarak sonra yürütmeyi de milletçe denetleyecek” deniliyorsa, seçimler yöntemiyle yapılmış olan milletçe denetiminin evrensel muvaffakiyet üzerinden yapıldığı, iş ve işlemler üzerinden yapılmadığı söylenmelidir. İş ve işlemlerdeki yanlışlıkların, yolsuzlukların hesabı ne türlü sorulacak? Bakanlıkların denetimini Parlamento yerine Sayıştay yapar, raporlar da Parlamento’te tartışılır. “Sayıştay’ca belirlenmiş hataların hesabını hüküm sormalı”deniliyorsa, Anayasa önerininde yargıda tayin yapan HSYK’nın Cumhurbaşkanımız ve partisi aracılığıyla atandığı, bununla birlikte hüküm denetiminin Cumhurbaşkanımız’nın iznine ilişkili meydana geldiği hatırlanmalıdır.
  Cumhurbaşkanı görevde meydana gelmediği zaman vekâlet edecek başkan yardımcılarının, hukuksal meşruiyet problemi yaratacağı açık. Seçilmeyen, Parlamento azasi olmayan ve Parlamento aracılığıyla onaylanmayan, yalnızca Cumhurbaşkanımız aracılığıyla atanan başkan yardımcısı, Parlamento’e de halka da hesap vermiyor.
  AK Parti iktidarında, il evrensel meclislerinde başkanlık yapan valinin, seçilmişlerin üstünde vesayet kontrolü yaptığı gerekçesiyle değiştirildiği unutulmamalı.

  BAŞKAN MI YASAMA MI GÜÇLÜ Benzer Yazılar

  Allah’ın bize kocaman nimeti: İmam Buhari Müslümanlar amaçlı Kuran-ı Kerim’den ardından en muteber kitap, İmam Buhari’nin kitabıdır.
  Dua ile iştirak eden bereket Ümmü Ma’bed, zeki ve kuvvetli bir köylü kadınıydı. Kuraklık ve kıtlık senelerinde Kubeyd mevkiindeki çadırının
  HER SOLUK, DEĞER BİÇİLEMEYEN BİR NİMETTİR İmam Gazali Hazretleri’nin nasihatlerinden; “Bir mümin, erken namazını kıldıktan ardından
  Bize neler oluyor Gazeteleri okuyor musunuz? Haberleri izliyor musunuz? Twitter’ı takip etmekte musunuz? İnternetten yazışmalara bakıyor musunuz?Bütün
  Neo-Mevlanacılar Ekranlarda, eğilip bükülüp Hz. Mevlana’nın aşkından söz eden nevzuhur kişiler; birer ‘aşk perisi’ benzeri

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  BAŞKAN MI YASAMA MI GÜÇLÜ Etiketler