Keywords

 • turk chat
 • turk sohbet
 • Turk chat
 • Büyüme kaybı enflasyon kazancı

  Büyüme kaybı enflasyon kazancı

  Son dönemde büyümenin azalması ekonominin en mühim problemi haline geldi. Bu Sabah izah etmesi beklenen Ortada Vadeli Program’da da revizyonlara gidilmesi bekleniyor. Şayet en heyecan edilen konu büyüme oranının nerede tutulacağında. Evvelki tasarıya sadık kalınırsa 2017’de büyümenin yüzde 5 alınması gerekli. Fakat bu seneki esasen amaçlandığı benzeri yüzde 4.5 çıkmayacak. Ekonomi idaresinin talepleri bu istikamette. Son edinilen tedbirlerle beraber tüketimin ne ölçüde artacağını ise göreceğiz.
  Gelecek seneye düşük süratle girileceğinden yüzde 5 büyümeyi yakalamak kolay değil olacak. Zorluğun bir ayağı yurtdışında, zira hayat yavaşlıyor ve ihracatın gazına basarak büyümeyi artıramıyoruz. Büyümenin yavaşlayan öbür ayağı ise içeride. İçeride de yatırımların artmayışı büyümeyi sınırlıyor.
  DÜŞÜK BÜYÜME ETKİSİ: Toplamında talebin hudutlu arttığı, emtia ve enerji ücretlerinin yatay izlediği ve kur artışının enflasyonun altında kaldığı bir çağın enflasyonu da bunun için yönelik oldu. Bir yerde büyüme eğiliminin düşmesinin bir karşılığını enflasyonda görüyoruz. Ya da büyümeden kaybediyor şayet enflasyondan kazanıyoruz.

  Eylülde yüzde 0.18 meydana gelen tüketici enflasyonu endeksin hesaplanmaya başladığı 2003 seneninden itibaren 2. en düşük eylül enflasyonunu oluşturdu. Bundan evvelki de yüzde 0.14’le Eylül 2014’e ilişkin. Dün izah eden enflasyon ise beklentilerin tahmini üçte biri seviyesinde.
  Bu düşüşe asıl katkıyı gıda ile giyim ve ayakkabı inşa etti. Yüzde 0.70 gerileyen gıda fiyatları enflasyonu yüzde 0.20 aşağıya çekti. Giyim ve ayakkabı fiyatları da yüzde 3.49 geriledi ve enflasyonu yüzde 0.31 düşürücü amaç inşa etti.

  Büyüme kaybı enflasyon kazancı Benzer Yazılar

  Şefaat ne demektir ve Mahşerde şefaat ne türlü olacak Şefaat, Yüce Allah’ın bizzat desturu ve merhametiyle, mahşer bugünü günahkâr insanlara
  Allah’ın bize kocaman nimeti: İmam Buhari Müslümanlar amaçlı Kuran-ı Kerim’den ardından en muteber kitap, İmam Buhari’nin kitabıdır.
  Dua ile iştirak eden bereket Ümmü Ma’bed, zeki ve kuvvetli bir köylü kadınıydı. Kuraklık ve kıtlık senelerinde Kubeyd mevkiindeki çadırının
  HER SOLUK, DEĞER BİÇİLEMEYEN BİR NİMETTİR İmam Gazali Hazretleri’nin nasihatlerinden; “Bir mümin, erken namazını kıldıktan ardından
  Bize neler oluyor Gazeteleri okuyor musunuz? Haberleri izliyor musunuz? Twitter’ı takip etmekte musunuz? İnternetten yazışmalara bakıyor musunuz?Bütün

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Büyüme kaybı enflasyon kazancı Etiketler