Keywords

 • turk chat
 • turk sohbet
 • Turk chat
 • Büyüme kaybı enflasyon kazancı

  Büyüme kaybı enflasyon kazancı

  Son dönemde büyümenin azalması ekonominin en mühim problemi haline geldi. Bu Sabah izah etmesi beklenen Ortada Vadeli Program’da da revizyonlara gidilmesi bekleniyor. Şayet en heyecan edilen konu büyüme oranının nerede tutulacağında. Evvelki tasarıya sadık kalınırsa 2017’de büyümenin yüzde 5 alınması gerekli. Fakat bu seneki esasen amaçlandığı benzeri yüzde 4.5 çıkmayacak. Ekonomi idaresinin talepleri bu istikamette. Son edinilen tedbirlerle beraber tüketimin ne ölçüde artacağını ise göreceğiz.
  Gelecek seneye düşük süratle girileceğinden yüzde 5 büyümeyi yakalamak kolay değil olacak. Zorluğun bir ayağı yurtdışında, zira hayat yavaşlıyor ve ihracatın gazına basarak büyümeyi artıramıyoruz. Büyümenin yavaşlayan öbür ayağı ise içeride. İçeride de yatırımların artmayışı büyümeyi sınırlıyor.
  DÜŞÜK BÜYÜME ETKİSİ: Toplamında talebin hudutlu arttığı, emtia ve enerji ücretlerinin yatay izlediği ve kur artışının enflasyonun altında kaldığı bir çağın enflasyonu da bunun için yönelik oldu. Bir yerde büyüme eğiliminin düşmesinin bir karşılığını enflasyonda görüyoruz. Ya da büyümeden kaybediyor şayet enflasyondan kazanıyoruz.

  Eylülde yüzde 0.18 meydana gelen tüketici enflasyonu endeksin hesaplanmaya başladığı 2003 seneninden itibaren 2. en düşük eylül enflasyonunu oluşturdu. Bundan evvelki de yüzde 0.14’le Eylül 2014’e ilişkin. Dün izah eden enflasyon ise beklentilerin tahmini üçte biri seviyesinde.
  Bu düşüşe asıl katkıyı gıda ile giyim ve ayakkabı inşa etti. Yüzde 0.70 gerileyen gıda fiyatları enflasyonu yüzde 0.20 aşağıya çekti. Giyim ve ayakkabı fiyatları da yüzde 3.49 geriledi ve enflasyonu yüzde 0.31 düşürücü amaç inşa etti.

  Büyüme kaybı enflasyon kazancı Benzer Yazılar

  İnsanlar içerisinde yer aldıkları konuma yönelik benzer vakası çeşitli görürler İnsanların ve bilhassa politikacıların, konumlarına yönelik
  FETÖ’nün imamları ahlak hudutlarını zorluyor Bir ülkenin bağımsızlığını ve güvenliğini muhafaza etmek amaçlı devletin organları
  ABD ile ilişkiler ya düzelecek ya da kopacak Ancak bu ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI tuhaf bir ülke oluyor… Darbeler yaptıran, ülkeleri işgal eden,
  Yaz meyvelerine veda etmeden Galette yapalım Merhaba, tüm asaleti, hüznü, olgunluğu ve balanslı neşesi ile sonbaharı yaşıyoruz Ankara’da.
  Tatlı tatlı konuşalım: Cevizli yassı kadayıf Tatlı yenip tatlı konuşulmuştur ama damakta olan anılar sohbetin konusunu belirler. Ayşe’ninki

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Büyüme kaybı enflasyon kazancı Etiketler