Keywords

 • turk chat
 • turk sohbet
 • Turk chat
 • Dünyada düşük faiz liginde enflasyonu dik meydana gelen yok


  Dünyada düşük faiz liginde enflasyonu dik meydana gelen yok

  Faiz tartışması da bitmedi, piyasanın bunun için verdiği reaksiyon de. Cumhurbaşkanımız Erdoğan yeniden sohbet etti ve dolar 2.50 seviyesini gördü. İstanbul’daki beynelmilel toplantılarda konuşan TCMB Başkanı Erdem Başçı da “Amerika dik enflasyonu getirinini yükselterek yendi” diye konuştu.
  Erdem Başçı’nın kastettiği 1980’lerin ortasıydı. ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI yakıt ücretlerinin ateşlediği ve çift haneli rakamları bulan enflasyonu bir çeşitli düşüremiyordu. Nihayetinde yaptığı şok faiz artırımıyla efsane meydana gelen FED Başkanı Paul Volcker siyaset getirinini yüzde 22’ye civarı fırlattı. Bir sene içerisinde enflasyon çöktü. Dolar fazla bir biçimde değerlendi. Bu Sabah 95 hududunda meydana gelen Dolar Endeksi o süre 164.7 seviyesine civarı çıktı ve burası doların bütün zamanların en yükseği oldu.
  Avro’yu yaratan sepetteki ücret birimlerinin değeri de 1’in altına düştü ve 64.7 sente geriledi. Ekim 2000’de 82 sentle en düşük seviyesini gören Avro 1985’te yürürlükte olsaydı 65 sente civarı gerilemiş olacaktı.

  Peki yeryüzünde vaziyet ne? Faizde ve enflasyonda dünya ligi ne türlü oluşuyor? TradingEconomics’in bilgileri 49 ülkeyi kapsıyor. En son siyaset getirinini ve izah eden son enflasyon verilerini alarak bir sıralama yaptık. Ortada anlaşılmaz bir vaziyet var. Şu Şekilde ki:
  49 ülkenin 19’unda Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın aradığı vaziyet var. Bu ülkelerin enflasyonu siyaset getirisinin üstünde. Çoğunlukla bu ülkeler gelişmiş ülkeler. Arasında ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI ve Japonya da var. Ne var ki çoğunlukla enflasyonu düşük ülkelerin üremi de enflasyonun altında. Bu da herhalde üremlerin tarihte görülmemiş düşük seviyelere inmesinden kaynaklanıyor.

  Dünyada düşük faiz liginde enflasyonu dik meydana gelen yok Benzer Yazılar

  Gençlere temel şayet mühim iki tavsiye Yaş ilerledi ya… Gençlere neler önerdiğimi soranlar oluyor. Anlatacak, öneri edilecek bir sürü birşey
  Nasıl oldu da oluyor Depremzedelere sevk edilen destek çuvallarının içinden taşlar, sopalar çıkması… Torbaların içerisinde mini etekler,
  Türkler kızartma yapmayı bilmez Dediğine yönelik okur ilgisinde ansızın yükseliş olmuş. Hem Bir şaşırmış, hem bir sevinmiş… Edebiyatın
  Hesap soranlar hesap da vermeli Olayı biliyorsunuz: BDP Başkanı Selahattin Demirtaş… Kürtçe eğitime karşı meydana geldiğini anlatan GK
  Anlar şiiri kime ait Şahane avare Murat ile bir sahil kasabasında tanıştım. “Bugünlerde” minik bir otelde çalışıyordu. “Yarınlarda”

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Dünyada düşük faiz liginde enflasyonu dik meydana gelen yok Etiketler