Keywords

 • turk chat
 • turk sohbet
 • Turk chat
 • Gezi gençliğinin entelektüel geçmişi

  Gezi gençliğinin entelektüel geçmişi

  20’nci asırda oluşmaya başlayan ve 21’inci asırda sistemleşen globalizm, sınıfların, etnik aidiyetlerin ve inanç biçimlerinin insanı meydana getirdiği fikrini aşıp vurguyu bireye ve onun birey olma süreçlerine yaptı.
  Geçmişte insanlar sınıflarına, etnik kökenlerine ve dinlerine atıf inşa ederek kişi olarak ortaya çıkarlardı; evrensel rejim vurguyu ferdi beceriler, hayat tarzı ve yaratıcı fikir zenginliğine yapıp ortaya bunlarla bireyleşen vatandaşları çıkardı.
  Denilebilir ki, 21’inci asrın evrensel düzeninin asal belirleyici özelliği bireyleşmedir. Bu düzende insanlar ferdi becerileriyle, yaratıcı düşünceleriyle, tarzlarında ortaya koydukları farklılıklarla, sürdürülebilen bireyselleşmenin farkındalığıyla ortaya çıkıp başarıların peşinde koştular.
  Yaratıcı fikir ehemmiyet kazanmıştı, şayet 90 kuşağının düşünme zamanı, 20’nci yüzyıl insanının fikir sürecinden tamamıyla farklıydı.
  Bireyselleşme süreciyle beraber evrensel dünyaya damgasını vuran dijital hayatlar ve intertam olarak, insan beynini daimi bir şekilde değiştirdi. (Nicholas Carr, “What the Web is Doing to Our Brains”).
  Çok kısa açıklama ve temel anlatımla (Jack Fuller, “What is Happening to News”) insan beyninin iki bölümden oluştuğu söylenebilir. İnternet tüketimi, beynin rasyonel düşünmeyi tertip eden kısmını devreden çıkarıp yalnızca duygusal kısmını çalıştırıyor.

  Gezi gençliğinin entelektüel geçmişi Benzer Yazılar

  Şefaat ne demektir ve Mahşerde şefaat ne türlü olacak Şefaat, Yüce Allah’ın bizzat desturu ve merhametiyle, mahşer bugünü günahkâr insanlara
  Allah’ın bize kocaman nimeti: İmam Buhari Müslümanlar amaçlı Kuran-ı Kerim’den ardından en muteber kitap, İmam Buhari’nin kitabıdır.
  Dua ile iştirak eden bereket Ümmü Ma’bed, zeki ve kuvvetli bir köylü kadınıydı. Kuraklık ve kıtlık senelerinde Kubeyd mevkiindeki çadırının
  HER SOLUK, DEĞER BİÇİLEMEYEN BİR NİMETTİR İmam Gazali Hazretleri’nin nasihatlerinden; “Bir mümin, erken namazını kıldıktan ardından
  Bize neler oluyor Gazeteleri okuyor musunuz? Haberleri izliyor musunuz? Twitter’ı takip etmekte musunuz? İnternetten yazışmalara bakıyor musunuz?Bütün

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Gezi gençliğinin entelektüel geçmişi Etiketler