Keywords

 • turk chat
 • turk sohbet
 • Turk chat
 • Hepimiz trolüz

  Hepimiz trolüz

  TROLLÜK önce ne süre meydana çıktı acaba? Dünyanın önce trolü kimdi? İnsanları ne türlü trolledi? Göle maya çalan Nasreddin Hoca’nın yaptığı trollük müydü?
  Trollüğün tarihini yazsa birisi bir sürü neşeli olurdu herhalde…
  Neyse sizi daha çok ‘trolle’meden sadede geleyim.
  Bugünlerde bilinen toplumsal basında elinizi sallasanız trole değiyor. Başlarda meydana bir yem atıp bunu yutanlarla dalga geçtiğimiz ‘sahte adlı’ kişilerdi ‘trol’ler. (Ya da en azından ben öyle biliyordum) Ve doğrusu kocaman çoğunluğuna da şakacı, suçsuz ‘çocuklar’ diye sempatiyle bakılıyordu. Ama iş çığrından çıktı. Birden Çok sene içerisinde “Nerede o eskiyen troller!” dedirtecek yepyeni bir trol güruhu toplumsal basına yayıldı.
  Küfreden, aşağılayan, hiçbir şeyi beğenmeyen, vatandaşları taciz eden troller, ‘trollüğün’ tadını kaçırdı. Star Wars’taki ‘Dark Side’ benzeri bu ‘kötü troller’ toplumsal basına hâkim oldu.

  Önceki gün Independent’ta bir içerik okudum. Stanford ve Cornell Üniversitesi’nden bilim vatandaşları “Trollük son zamanlarda ne amaçla bu civarı yayıgın?” tanımlamak amaçlı bir denetim yapmış. “Trol doğulur mu olunur mu?” sualinin yanıtını bulmak amaçlı yapılmış olan testlerin neticelerini açıklamışlar.
  Araştırmacılar 667 kişiye bir test vermiş. Bazılarına pratik bazılarına ise pratik değil test! Testin nihayetinde da katılımcılardan bir yazı okumaları ve altına yorum yapmaları istenmiş. Teste elbet tutulan bireyler benzer makaleyi okumuş fakat bazıları altındaki açıklar kısmında zararsız yorumları, bazıları ise troller aracılığıyla yapılmış olan ‘olumsuz’ yorumları görmüş.

  Hepimiz trolüz Benzer Yazılar

  Şefaat ne demektir ve Mahşerde şefaat ne türlü olacak Şefaat, Yüce Allah’ın bizzat desturu ve merhametiyle, mahşer bugünü günahkâr insanlara
  Allah’ın bize kocaman nimeti: İmam Buhari Müslümanlar amaçlı Kuran-ı Kerim’den ardından en muteber kitap, İmam Buhari’nin kitabıdır.
  Dua ile iştirak eden bereket Ümmü Ma’bed, zeki ve kuvvetli bir köylü kadınıydı. Kuraklık ve kıtlık senelerinde Kubeyd mevkiindeki çadırının
  HER SOLUK, DEĞER BİÇİLEMEYEN BİR NİMETTİR İmam Gazali Hazretleri’nin nasihatlerinden; “Bir mümin, erken namazını kıldıktan ardından
  Bize neler oluyor Gazeteleri okuyor musunuz? Haberleri izliyor musunuz? Twitter’ı takip etmekte musunuz? İnternetten yazışmalara bakıyor musunuz?Bütün

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Hepimiz trolüz Etiketler