Keywords

 • turk chat
 • turk sohbet
 • Turk chat
 • Kuşlar göç ettikten ardından ne sebeple geriye dönerler ile ilgili yararlı bilgiler


  Kuşlar göç ettikten ardından ne sebeple geriye dönerler ile ilgili yararlı bilgiler

  Kuşların kış ayları gelirken neden güneye, ılıman bölgelere göç ettiklerinin sebebi her biri aracılığıyla bilinir. Kış Mevsiminde beslenemeyecekleri amaçlı göç ettikleri bilgisi evrensel bağlamda doğrudur ama kuşların göçü sanıldığı civarı basitçe açıklama edilebilecek tek durum değildir.
  Kuşların göç nedenlerinin atalarından, buzul dönemi zamanlarından kalma meydana geldiğini ileri sürenler de var. Ne var ki günümüzdeki görüşler, kuşların iç bilimsel takvimlerine yönelik tespit edecek vakitlerde hormonal balanslarının değiştiği, uzunca tek yolculuğa hazırlık olarak vücutlarında yağ depolama miktarlarını arttırdıkları, kışı beklemeden gökyüzü şartlarındaki değişiklikleri hissettikler an göç yollarına düştükleri şeklinde.
  Bu görüşlere yönelik kuşlar Eylül ayı dolaylarında göçe başlasalar dahi yağ depolamaya çok bundan önce, yazın en ateş gibi günlerinde başlıyorlar. Belki kar yağışının geleceğini bilmiyorlar, belki de muhacir kuşlar hayatlarında hiç kar görmediler, karlı ortamda yaşamadılar, yiyeceksiz kalmadılar ama göçme işini tecrübeleriyle değil bilimsel takvimleri ve bunun tetiklediği hormonal değişimler yardımıyla otomatik olarak yapıyorlar.
  Soğuk havalar gelirken kuşların daha ılıman yerlere göç etmeleri tamam da göç ettikten ardından neden tek daha geriye dönüyorlar? Daha ateş gibi iklimlerde hayatını sürdürmek, bol yemek bulmak, daha sevinçli olmak amaçlı onlarca km sokak git, ardından da gerisin geriye dön.
  Bu, belli bir süre kişilerin yaz aylarında yazlığa gidip dönmelerine benziyor ama insanlarda vaziyet çeşitli, çocukların okulları, ebeveynlerin işleri var. Gerçi insanlarda da göçmenlik yaygın ama onlar göç ettikleri yerlerde kalırlar. Esasen bu düşünülmüş, tespit edecek tek gereksinim ve emel uğruna yapılmıştır. Kuşların bu göç işini oturup düşünerek yapmadıkları tek gerçek.
  Kuşların göç ettikten ardından baharda tek daha geriye dönmelerini profesyoneller çeşitli sebeplere bağlıyorlar. Birinci neden, kesinlikle baharda kuzeyindeki yarımkürenin ısınması. Bu mevsimde gündüzlerin uzaması sebebiyle yemek arama sürelerinin çoğalması ve ana besinleri meydana gelen böceklerin çoğalması da öbür nedenler.

  Kuşlar göç ettikten ardından ne sebeple geriye dönerler ile ilgili yararlı bilgiler Benzer Yazılar

  KIZ KARDEŞLİK LÜGATİNDE ‘GÜZEL’ İLE ‘UCUBE’ EŞANLAMLI MI Bir online tatil sitesi açıklamış; bayanlar erkeklere yönelik
  En adam makarna Bodrum’da, kocasıyla birlikte mütevazı bir balık restoranı işleten ‘Remziye Ana’, etrafın ‘modernleştirme’
  Yerel tohum amaçlı maraton koşuyor Ve Mehmet Gürmen, domatesler amaçlı koşuyor! “Dört köşeli domates” başlıklı bir e-posta yollamış.
  METROBÜSTE ŞÖHRET AVI Sadece Marmaray değil, Kadir Topbaş imzalı devasa duyurular ve dünya pratiğimiz gösterdi ki bu yıl metrobüsün de parlak
  NE TATLI BİR SERGİ BU Kadıköy’deki Saint Joseph Lisesi’nde çok tatlı bir sergi var: ‘Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Çikolatanın

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Kuşlar göç ettikten ardından ne sebeple geriye dönerler ile ilgili yararlı bilgiler Etiketler