Keywords

 • turk chat
 • turk sohbet
 • Turk chat
 • Niçin faiz dibe, borsa doruğa gidiyor

  Niçin faiz dibe, borsa doruğa gidiyor

  Dünyanın hali birçok iyi değilken Ülkemiz olumlu istikamette ayrışıyor. Dışarıdan Ülkemiz’ye alaka dik. Öncesinde Akbank, ardından İş Bankası kocaman hacimli tahvil satışına çıktılar. Vade 5-10 yıl, faiz oranı yüzde 5-6 düzeylerinde. Bu ihalelere 6 kat, 10 kat istek geliyor. Hazine’nin ihalelerine de benzer bir alaka mevzubahis. Bu yıl esasen nisan ve mayıs ayları dışarısında yabancılar her ay Ülkemiz’ye portföy yatırımları yöntemiyle başka bir deyişle Hazine kâğıdı ve pay senedi alarak ücret getirdi. Bunun ölçüsü da 12 Ekim itibarıyla 20.5 milyar doları buldu. Bu rakam benzer zamanda şimdiye civarı senelik bazda en dik portföy yatırımını oluşturuyor.
  Bu alakanın sebebi ne?
  Ülkenin borç ve bütçe açığı problemi yok.
  Bankacılık sistemi bir sürü sağlam.
  Nominal faiz hayat ölçeğinde enflasyondan ötürü dik ve yabancılar amaçlı cazip.
  Türk Lirası ölçüt kaybetmiyor, üstelik bu yıl ölçüt kazandı. Bu durum yabancıya faizin yakınında kurdan 2. bir getiri ele geçirme imkanı tanıyor.

  Enflasyon düşme eğiliminde. Orta Bankası fonlama getirinini ve faiz koridorunu düşürüyor. Bunların sonucu olarak Hazine üremleri de düşüyor. Mevduat yapan başka anapara hasılatı ele geçiriyor.
  Not artışı hikâyesinin yer alması ve bunun sonucu olarak mevduat yapılabilir seviyeye çıkılacak olması, yabancılar amaçlı de, güzel bir tadlandırıcı, bu zamanı taçlandırıcı gelişme.
  Bu gelişmeler ışığında “Aynı faiz oranıyla Ülkemiz’ye mi, yoksa İspanya’ya ya da İtalya’ya mı mevduat yaparsın?” denildiğinde, ibre bizden yana dönüyor. Ülkemiz’nin üremi batma rizikosu meydana gelen bu ülkelerin getirisiyle benzer seviyelerde.

  Niçin faiz dibe, borsa doruğa gidiyor Benzer Yazılar

  Allah’ın bize kocaman nimeti: İmam Buhari Müslümanlar amaçlı Kuran-ı Kerim’den ardından en muteber kitap, İmam Buhari’nin kitabıdır.
  Dua ile iştirak eden bereket Ümmü Ma’bed, zeki ve kuvvetli bir köylü kadınıydı. Kuraklık ve kıtlık senelerinde Kubeyd mevkiindeki çadırının
  HER SOLUK, DEĞER BİÇİLEMEYEN BİR NİMETTİR İmam Gazali Hazretleri’nin nasihatlerinden; “Bir mümin, erken namazını kıldıktan ardından
  Bize neler oluyor Gazeteleri okuyor musunuz? Haberleri izliyor musunuz? Twitter’ı takip etmekte musunuz? İnternetten yazışmalara bakıyor musunuz?Bütün
  Neo-Mevlanacılar Ekranlarda, eğilip bükülüp Hz. Mevlana’nın aşkından söz eden nevzuhur kişiler; birer ‘aşk perisi’ benzeri

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Niçin faiz dibe, borsa doruğa gidiyor Etiketler