Keywords

 • turk chat
 • turk sohbet
 • Turk chat
 • Tırnaklarımız ne türlü uzuyor ile ilgili yararlı bilgiler


  Tırnaklarımız ne türlü uzuyor ile ilgili yararlı bilgiler

  Hayvanlar pençelerini toprağı kazmada, savunmada ve saldırıda kullandıkları amaçlı bunların ucu keskin oldukları, kişilerin tırnaklarının ise geçirdikleri evrim sonucu olarak düzleştiği ileri sürülüyor. Evrensel bağlamda tırnaklarımız saçlarımızla partner tek özellik gösterir. İkisinin de görülen kısımları ölü hücrelerden oluşmuştur ve kompozisyonlarındaki ana madde keratindir. Tırnaklarımız parmaklarımızı mekanik harici tehlikelere karşın korurlar. Bilhassa el tırnaklarımız parmaklarımız amaçlı çok mühimdir. Onlar olmasaydı derimizin narin tabakasıyla eşyaları tutup kaldıramazdık.
  El ve ayak tırnaklarımız, derimizin altındaki, tırnak diplerine çok yakın köklerinden çıkarlar. Burada tırnak çok inceleşir ve 1/2 ay halinde beyaz tek nitelik alır. Bu bölüm başı parmaklarda çok belirgindir, başka parmaklarda olabilmektedir de, olmayabilir de ama serçe parmağımızda birçok görülmez. Kökteki hücreler ölü tek hücre meydana gelen keratin üretirler ve yepyeni hücreler üredikçe ölü tırnağı dışarı gerçek iterler. Bu sebeple de aynen saçlarımız benzeri tırnaklarımızı keserken de acı duymayız.
  Tırnaklarımız derimize her 2 taraftan elastik fiberlerle bağlıdırlar. Bu sayede yanlardan ilişkili oldukları takdirde uzadıkça kolay bir şekilde ilerlerler. Derideki yataklarıyla bağlantısı biten tırnaklar beyazlaşır ve kesilmeyi beklerler. Oysa bu bölümün da minik objeleri tutmak, tek tarafımızı kaşımak, sivilce sıkmak benzeri çok kritik fonksiyonları vardır.
  Elimizdeki tırnakların ayaktakilere tek farkı, ek olarak çabuk, başka bir deyişle haftada aşağı yukarı 0,5-0,6 mm süratle uzamalarıdır. Başka Bir Deyişle kesilmezlerse senede 2,5-3,0 cm uzunluğa ulaşabilirler. Ayak tırnaklarının uzama hızı bunun dörtte biri kadardır.
  En çabuk uzayan tırnak orta parmaktakidir. Buradan parmak ne civarı uzunsa, oradaki tırnak da o civarı çabuk uzar akıbetini çıkartabiliriz. Tüm tırnaklar ateş gibi havada soğuğa rağmen ek olarak çabuk uzarlar. Tırnaklardaki uzama hızı yıl ilerledikçe yavaşlar. Çok ileri yaş grubundaki hemen hemen yarı yarıya düşer. Bebeklerde de tırnak uzama hızı yetişkinlere yönelik ek olarak yavaştır.

  Tırnaklarımız ne türlü uzuyor ile ilgili yararlı bilgiler Benzer Yazılar

  BlackBerry iç donanımlarını çoğalış Kanada’da üretmeyecek Kanadalı mobil cihaz üreticisi BlackBerry, portföyündeki telefonların iç
  Çipli olup olmadığım operasyonla anlaşılacak Dünya dışı varlıklarla alakalı izahlarıyla gündeme iştirak eden Reyhan Karaca, vücuduna Uzaylılar
  Pharrell Williams İkon Olmayı Ne Türlü Beceriyor Bu dünyadan değilmişçesine elini attığı her ‘yaratıcı’ işte kudretli muvaffakiyet
  Özofagus Kanseri ile ilgili yararlı bilgiler Yemek borusu başka bir deyişle özofagus kanseri ağız boşluğu (ağızdan kavite) ve yutaktan (hipofarenks)
  KAPALI YARALANMALAR: Üstteki deri tabakasında rastgele tek hasar, başka bir deyişle doku kaybı olmamasına nazaran darbe sebebiyle deri altındaki

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Tırnaklarımız ne türlü uzuyor ile ilgili yararlı bilgiler Etiketler