Keywords

 • turk chat
 • turk sohbet
 • Turk chat
 • Türk bankaları mevduata nispeten bir sürü kredi vermiş

  Türk bankaları mevduata nispeten bir sürü kredi vermiş

  Bankacılık sektörü 2008 global krizini meselesiz geçirdi. Devletten destek almayan yeryüzünde 4 bankacılıktan biriydi. Son yıllarda ise büyüme hızı yavaşlıyor. Bankaların toplamında piyasa değeri de yüzde 60’a yakın eridi ve 41 milyar dolara civarı indi. Eskiyen büyüme hızları da, eskiyen kârlılıkları da yok bundan sonra.
  Bunda belki de yavaşlayan uygun fiyat aktiviteyle kredi isteğinin hız kesmesi, bankacılık piyasasının kredi verecek kaynak bulmada sınırlarına yaklaşması da gösterişli.
  Mevduat yöntemiyle kaynak yaratmanın sınırlarına varıldı ki, son zamanlarda bankalar yurtdışı borçlanmaya ağırlık verdi. Az ve uzunca vadeli olmak üzere bankacılık sisteminin toplamında harici borçları 136 milyar dolara vardı. Dışarıdan yapılmış olan borçlanmalar mevduatın dörtte birine ulaştı.

  Zaten bu borçlanmadır ki bankalara mevduatın yüzde 120 üstünde kredi açma imkanı veriyor. Bankacılıkta kullandırılan krediler mevduatın yüzde 120’si seviyesinde. Ve bu istikametiyle seçili ülkeler aralarında dünya ikincisi. Bu saptama Ülkemiz Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın’a ilişkin.
  Finans Zirvesi’nde yaptığı sunumda Hüseyin Aydın kredilerin mevduata oranını gelişmiş ülkeler amaçlı aşağı yukarı yüzde 77, gelişmekte meydana gelen ülkeler amaçlı yüzde 96 olarak verdi. Başka Bir Deyişle yeryüzünde bir araya gelen mevduattan ek olarak azı kredi olarak kullandırılmış. Ortalamayı geçtiğimiz iki ülke var. Biri yüzde 119 ile Ülkemiz, ötekisi yüzde 130 ile Brezilya. Brezilya’da da mevduatın üstünde kredi kullandırılması amaçlı dışarıdan borçlanma yapılıyor.

  Türk bankaları mevduata nispeten bir sürü kredi vermiş Benzer Yazılar

  Allah’ın bize kocaman nimeti: İmam Buhari Müslümanlar amaçlı Kuran-ı Kerim’den ardından en muteber kitap, İmam Buhari’nin kitabıdır.
  Dua ile iştirak eden bereket Ümmü Ma’bed, zeki ve kuvvetli bir köylü kadınıydı. Kuraklık ve kıtlık senelerinde Kubeyd mevkiindeki çadırının
  HER SOLUK, DEĞER BİÇİLEMEYEN BİR NİMETTİR İmam Gazali Hazretleri’nin nasihatlerinden; “Bir mümin, erken namazını kıldıktan ardından
  Bize neler oluyor Gazeteleri okuyor musunuz? Haberleri izliyor musunuz? Twitter’ı takip etmekte musunuz? İnternetten yazışmalara bakıyor musunuz?Bütün
  Neo-Mevlanacılar Ekranlarda, eğilip bükülüp Hz. Mevlana’nın aşkından söz eden nevzuhur kişiler; birer ‘aşk perisi’ benzeri

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Türk bankaları mevduata nispeten bir sürü kredi vermiş Etiketler