Keywords

 • turk chat
 • turk sohbet
 • Turk chat
 • Yerli otomobili üretmek yeteri kadar mi?

  Yerli otomobili üretmek yeteri kadar mi?

  Son günlerde türk malı otomobille alakalı haberler ve Otomobilin modeliyle alakalı tartışmalar yapılıyor. Kavgada benim de tuzum olsun istedim.
  Yerli araba tartışmasını yalnızca araba üretimiyle ya da modeliyle hudutlu tutmak yetersiz kalır. Bu nedenle, konuyu araba ve otomotiv piyasasının dünya eğrisi üzerinden çözümleme edeceğim.
  Her ürünün ve her işletmenin, pazara çıkmasıyla başlayan ve tasfiyesiyle sona eren bir dünya eğrisi vardır. Bir sektörün ve sektörün de öyle. Dünya eğrisi her ürün ya da sektör amaçlı çeşitli özellikler gösterse de çoğunlukla 5 farklı safhadan oluşur: Indirilmeye giriş, büyüme, gelişim, olgunlaşma ve düşüş.
  Öncelikle, Türkiye’nin üreteceği otomobilin giriş safhasında, girilecek otomotiv piyasasının ise yetkinlik safhasında meydana geldiğini varsayıyorum.

  Hiç kesinlikle, Türkiye’nin üreteceği araba, indirilmeye yepyeni girecek bir ürün ya da markadır. Girilecek meydana gelen sektör ise asırı aşkın bir zamandır vardır ve pazardaki rakiplerin sayısına, satış miktarlarına, büyüme hızına ve kârlılık oranlarına bakarak yetkinlik safhasının ileri dönemlerini yaşamakta meydana geldiği görülür.
  Hayat eğrisinin her bir evresi çeşitli özellikler gösterir. Sözgelimi giriş safhasındaki bir ürünün üretim ölçüsü düşüktür. Üretim sürecinde pekçok teknik sorun belirir. Dağıtma kanalları azdır ve verimlilik düşüktür. Bununla Birlikte üretim kapasitesi düşük meydana geldiği amaçlı fiyatlar dik olur; pazarlama giderleri ise çok ek olarak yüksektir. Fiyati dik meydana gelen ürünün maliyeti da dik olabilir ve dik ciro gruplarına hitap etmeyen bir ürün pazarda satış zorluğu yaşar.

  Yerli otomobili üretmek yeteri kadar mi? Benzer Yazılar

  İnsanlar içerisinde yer aldıkları konuma yönelik benzer vakası çeşitli görürler İnsanların ve bilhassa politikacıların, konumlarına yönelik
  FETÖ’nün imamları ahlak hudutlarını zorluyor Bir ülkenin bağımsızlığını ve güvenliğini muhafaza etmek amaçlı devletin organları
  ABD ile ilişkiler ya düzelecek ya da kopacak Ancak bu ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI tuhaf bir ülke oluyor… Darbeler yaptıran, ülkeleri işgal eden,
  Yaz meyvelerine veda etmeden Galette yapalım Merhaba, tüm asaleti, hüznü, olgunluğu ve balanslı neşesi ile sonbaharı yaşıyoruz Ankara’da.
  Tatlı tatlı konuşalım: Cevizli yassı kadayıf Tatlı yenip tatlı konuşulmuştur ama damakta olan anılar sohbetin konusunu belirler. Ayşe’ninki

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Yerli otomobili üretmek yeteri kadar mi? Etiketler