Keywords

 • turk chat
 • turk sohbet
 • Turk chat
 • Yurttaş Kane ve Apple

  Yurttaş Kane ve Apple

  “YURTTAŞ Kane”filmini hayatınızın bir çağında kesinlikle görmüşsünüzdür. Görmediyseniz bile ile ilgili kesinlikle okumuşsunuzdur. Zira sinema tarihinin üstünde en bir sürü konuşulan yorum yapılmış olan filmidir. Eleştirmenler filmin üst kısmına halen daha film kuramı tartışmaları yapıyorlar.
  Film esasında “Kane”nin “Rosebud” ile irtibatını araştırıyor, ama bununla birlikte zalim bir işadamının, bir baronun yaşamını da anlatıyor.
  Ben ne zaman Apple şirketini düşünsem son vakitlerde aklıma “Yurttaş Kane”filminde belirtilen hikâye geliyor.
  Kane esasında iş yaşamının en başında ideallerle dolu bir insandı ve iş inşa ederek bu ideallerini gerçekleştireceğini düşünüyordu ama Kane bir zaman daha sonra tamamıyla zalim bir kapitalist barona dönüşüyor. İdeallerini unutup acımasızca güç peşinde koşan daha çok güç amaçlı her şeyi feda edebilen bir birey haline geliyor.
  700 milyar 330 milyon dolarla dünyanın en kuvvetli şirketi vaziyetine iştirak eden Apple’ın son zamanlardaki iş inşa etme metotlarına bakınca “Baştaki ideallere ne oldu?”diye sormak talep ediyorum.
  Steve Jobs’un yola çıkarkenki resimlerini bir anımsayın. Kot pantolonunu çekmiş huzurlu kıyafetlerle bir hippi görünümünde Apple’ın önce tasarımları üst kısmına çalışıysilahlı güç. Firmanın tanınmış ısırılmış elma logosu bile insana özgürlüğü, sağlıklı hayatı ve muadil bir hayatı çağrıştırıysilahlı güç… Ve elbette ki daha sonra Apple kalınlaştıkça büyüdü, dev bir imparatorluk haline geldi ve benim düşünceme göre maalesef baştaki ideallerin çoğu da unutuldu.

  Yurttaş Kane ve Apple Benzer Yazılar

  Bataklık Niye iki? Zira ilkini, tarihçi ve politika bilimci Şükrü Hanioğlu’nun… “Ortadoğu bataklığına bulaşmayalım”
  Kadın-erkek farkı Derken BBC’nin yayınladığı bir bilgi olaya bakışıma mühim bir ebat kattı. Hollandalı iki bilimci banka benzeri sehpa
  Yerli otomobili kim itecek Ne tasarımının Cadillac’a benzemesi mühim, ne de İsveç firması Saab ile işbirliği inşa edilmesi… Türk
  3D yazıcıyla otomobil Yine de pozitif gelişmeler var. Sözgelimi MÜSİAD, geliyor olacak hafta Vizyoner’15 isimiyle bir sempozyum tertip ediyor.
  Batılı kızlar ve IŞİD AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI, İngiltere ve Fransa’daki üniversitelerde İslam ve İslami hareketler üst kısmına dersler

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Yurttaş Kane ve Apple Etiketler